Ogromne możliwości wokalne, charyzma i nieskończone pokłady energii. Kto z nas nie zna chyba najsłynniejszego utworu Papaya? Urodziła się w Bielsku Białej, w rodzinie z tradycjami muzycznymi. Rodzina kilkukrotnie zmieniała miejsce zamieszkania, jednym z nich była Zielona Góra.
Początki kariery
Kariera Urszuli Dudziak nabrała rozpędu po przypadkowym spotkaniu, jazzmana Mieczysława Puzickiego z Krzysztofem Komedą. Zespół Komedy występował w Zielonej Górze. Podczas kolacji w jednej z restauracji, członek lokalnego zespołu jazzowego Mieczysław Puzicki, podszedł do Komedy i zarekomendował przesłuchanie młodej, obiecującej piosenkarki, wtedy jeszcze licealistki. Komeda początkowo nie był zainteresowany tym pomysłem, ale ostatecznie przesłuchanie doszło do skutku w jednej z zielonogórskich restauracji. Po wykonaniu jednej piosenki Komeda rzucił tylko krótkie „Co robisz w wakacje?” i ostatecznie zaprosił Urszulę Dudziak do występu w warszawskim klubie Hybrydy. Koncerty zakończyły się sukcesem.
Piosenkarka używała pseudonimu Dorota Cedro i Urszula May. Osoby o tym imieniu i nazwisku jednak na prawdę istniały, dlatego artystka pozostała przy prawdziwym nazwisku.
Kariera światowa
Urszula Dudziak koncertowała na całym świecie, współpracując z największymi tuzami muzyki jazzowej, jak Bobby McFerrin czy Sting. Nagrała wiele płyt, wykorzystując nowatorskie techniki śpiewania. Rozpropagowała w naszym kraju sposób śpiewania bez użycia tekstu. Płyty rozchodziły się w wielkich nakładach i stawały się hitami w wielu miejscach na świecie. Bez wątpienia kariera piosenkarki była jedną z najbardziej udanych wśród znanych mi wokalistek.
Wybrane utwory – czyli muzyka jazzowa godna uwagi
- Urbaniak’s Orchestra
- Ulla
- Sorrow Is Not Forever… But Love Is
- Malowany ptak
- Forever Green / Zawsze Zielona
- „Tico Tico” / „And Life Goes On..