HOME » polscy muzycy jazzowi » Tomasz Stańko

Wybitny muzyk, trębacz i kompozytor – Tomasz Ludwik Stańko. Urodzony w Rzeszowie – już w wieku dziecięcym interesował się muzyką. Podobnie jak Krzysztof Komeda – doświadczył traumatycznych przeżyć wojennych.

Ulubiony instrument muzyka to trąbka. W grze na tym instrumencie osiągnął mistrzostwo. Uczył się ponadto gry na skrzypcach. Znakomite umiejętności gry na instrumencie i ogromny talent zaowocowały współpracą z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi z Polski i zagranicy. Do legendy przeszła współpraca z kwintetem Krzysztofa Komedy. Krzysztof Komeda usłyszał o młodym trębaczu z Krakowa od Michała Urbaniaka. Podczas festiwalu Jazz Jamboree prosił wiele osób o przekazanie Stańce, że go szuka. Muzyk wpomina:

Po trzecim razie, gdy ktoś powiedział że nie szuka Komeda, myślę sobie: „Dobra, podejdę”. Zobaczyłem go. „Dzień dobry, nazywam się Tomasz Stańko”. On na to: „A, dobrze, właśnie szukałem Pana. Gramy?”. Mówię: „Oczywiście, że tak” [1]

Po wyjeździe Komedy do Stanów Zjednoczonych, Tomasz Stańko kontynuował karierę muzyczną jako lider bandu. Kolejne nagrane płyty zapisały się złotymi zgłoskami w historii muzyki polskiej i światowej.

Bogate dokonania lat 80 – 90 trudno streścić w krótkim akapicie. Muzyk brał udział w różnych projektach muzycznych, a jego dokonanie zostały docenione nagrodami branżowymi i odznaczeniami państwowymi.

Na początku XXI wieku Tomasz Stańko zamieszkał w Nowym Jorku. Nowojorska mieszanka kultur kultur korzystnie wpłynęła na muzyka. Czuł się w tym mieście bardzo dobrze, występował w nowojorskich salach koncertowych i klubach.

Wybrane utwory – czyli muzyka jazzowa której warto posłuchać

  • Music for K – hołd dla Krzysztofa Komedy
  • Jazzmessage from Poland
  • Chameleon 
  • Wolność w sierpniu (Freedom in August) – płyta nagrana we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego
  • Wisława – płyta nagrana w Nowym Jorku inspirowana twórczością Wisławy Szymborskiej
Obraz w nagłówku autorstwa photogenia na Freepik
  1. Cytat pochodzi z książki Magaleny Grzebałkowskiej pt. Komeda. Osobiste życie jazzu. wyd. Znak